Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług prosektorium?

Śmierć osoby bliskiej jest dla każdego człowieka trudnym doświadczeniem. Niestety czasami jest to sytuacja jeszcze bardziej wymagająca ze względu na konieczność przeprowadzenia odpowiednich badań, które mogą ujawnić dodatkowe okoliczności zgonu.

 

Śmierć poza domem, w wypadku

Najczęściej z usług prosektorium korzystamy wówczas, kiedy śmierć nastąpiła poza domem, na przykład w wyniku tragicznego wypadku. W tej sytuacji niezbędne jest ustalenie szczegółów całego zdarzenia, które pomagają ustalić przebieg sytuacji. Informacje zebrane na miejscu oraz w trakcie sekcji zwłok są podstawą między innymi do wydania orzeczenia, czy rzeczywiście śmierć nastąpiła w wypadku, czy też jakieś okoliczności wskazują na udział osób trzecich.

 

Podejrzenie dokonania samobójstwa lub zbrodni

Drugi przypadek, kiedy niezbędne jest skorzystanie z usług prosektorium, ma miejsce w przypadku braku pewności względem okoliczności śmierci. Jeśli istnieje podejrzenie ze strony rodziny lub policji, iż zgon nastąpił w wyniku zabójstwa albo samobójstwa, konieczne jest przeprowadzenie badań potwierdzających lub wykluczających taki przebieg zdarzeń.

Badanie takie jest niezwykle ważne dla rodziny zmarłego, nie tylko dla służb państwowych, ponieważ pomaga im podjąć dalsze kroki, w tym również rozpocząć dochodzenie, jeśli będzie ono konieczne.

 

Prosektorium w Limanowej

Praktycznie w każdym większym mieście znajduje się prosektorium, świadczące niezbędne usługi. W Limanowej mieści się ono w budynku Szpitala Powiatowego. Dokładniejsze informacje na jego temat można znaleźć pod adresem https://www.kulmapogrzeby.pl/prosektorium/.