Czym jest jednoślad?

Jednoślad to pojazd kołowy, jednośladowy, który jest ujeżdżany i kierowany za pomocą jednego koła. Najczęściej spotykany typ jednośladu ma siedzenie i pedały przymocowane bezpośrednio do koła. Można go również nazwać uni-cycle lub jednokołowcem.

 

Jednoślady mają długą historię. Ich wynalezienie w 1869 roku przypisuje się niemieckiemu baronowi Karlowi von Drais, któremu przypisuje się wynalezienie pierwszego dwukołowca w 1818 roku. Jego wczesna wersja nazywała się Laufmaschine (po niemiecku „maszyna do biegania”), którą opatentował w 1818 roku; jej wygląd był podobny do dzisiejszego roweru z pedałami, ale została zaprojektowana tak, by można ją było napędzać pchając ją stopami. Laufmaschine Von Draisa nie miała mechanizmu kierowniczego, więc rowerzysta musiał pochylać się na zakręcie, jakby używał wędzidła konia; nie była ona zbyt popularna wśród rowerzystów, ponieważ nie można było na niej pokonywać zakrętów bez zsunięcia się stóp z pedałów, a ponadto miała niewygodny poziom tarcia między kołami a drogą.

 

Pierwszy jednokołowiec z mechanizmem kierowniczym, który działał nieco podobnie do współczesnych modeli, został wymyślony przez kapitana armii szwedzkiej Gustafa de Lavala w 1883 roku, kiedy to opracował model swojego wojskowego pojazdu zwiadowczego. Więcej na temat motoryzacji znajdziesz na stronie https://onetrace.pl/ .