Czym jest IoT?

Co to jest IoT? Jak wspomniano w nazwie, Internet of Things (IoT) to koncepcja podłączenia dowolnych urządzeń do internetu. Mówiąc najprościej, jest to sieć, która pozwala dwóm lub więcej urządzeniom komunikować się ze sobą. Urządzenia te mogą obejmować zarówno proste urządzenia domowe, jak i skomplikowane maszyny przemysłowe i czujniki. 

 

Idea IoT polega na tym, że gdy urządzenia te są podłączone do Internetu, mogą wymieniać między sobą dane i oferować nowe usługi, które nigdy nie były możliwe. Odbywa się to bez jakiejkolwiek interwencji człowieka, ponieważ urządzenia te są w stanie wysyłać i odbierać informacje od siebie nawzajem automatycznie za pośrednictwem Internetu. Pozwala to na wzajemne powiązanie wszystkich rzeczy, w tym nie tylko inteligentnych domów, ale także urządzeń wearable tech i placówek opieki zdrowotnej.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci, gdzie komunikacja odbywa się tylko między dwoma punktami, IoT zapewnia, że wszystkie podłączone urządzenia mogą współdziałać ze sobą w sposób płynny. Nie ma między nimi określonych granic. Protokół sieciowy używany do zapewnienia płynnego transferu danych między rzeczami nazywa się 6LoWPAN, co oznacza IPv6 over Low power Wireless Personal Area Networks. 6LoWPAN umożliwia urządzeniom o niskim poborze mocy, takim jak trackery fitness lub urządzenia domowe, komunikowanie się ze sobą w sieci bezprzewodowej za pośrednictwem bramek umieszczonych w różnych miejscach w całym domu, np. na routerze. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://industrialy.pl/ .