Elektrozawory wysokiej klasy – do wody, gazu, oleju i powietrza 

Bezpieczeństwo i sprawne działanie układu zależy w dużym stopniu od wykorzystanego zaworu. Jest on sercem każdego układu, które ma wpływ na kierunek i tempo transportu medium. Zawory elektromagnetyczne działają wysoce wydajnie i precyzyjnie. Nadają się także do obsługi układów wypełnionych różnymi formami energii. 

Przeznaczenie zaworu i jego wykorzystanie 

Zasada doboru jest prosta. Odmienne urządzenie wybieramy względem konkretnych typów mediów. Niekiedy natkniesz się na elektrozawory o szerszym zastosowaniu – na przykład obsługujące różnego typu ciecze (wodę, gaz). Pod kątem konstrukcyjnym, kluczowa jest membrana, uszczelnienia, sposób wykonania korpusu oraz cewka. Istotnym parametrem użytkowym jest też zakres temperatur, z którymi zawór może sobie poradzić. Źle dobrane urządzenie szybko straci na szczelności, a jego zabezpieczenia będą ulegać powolnej degradacji. 

Elektrozawory wytrzymałe – czyli jakie? 

W zależności od typu medium oraz stopnia jego zanieczyszczenia warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Korpus wykonany ze stali nierdzewnej przyda się w przypadku układów zanieczyszczonych chemikaliami. W przypadku medium zanieczyszczonego chlorem, dobrym wyborem będzie korpus plastikowy. 

Uszczelnienia powinny odpowiadać względem temperatury oraz typu medium. Uszczelki nitrylowe nadają się do pracy w przedziale -10 do +80 stopni C. Terpolimer jest bardziej wytrzymały na wysokie temperatury: do 120, a nawet 140 stopni.

W użyciu znajduje się także guma Viton oraz teflon. Uszczelki teflonowe mogą wytrzymać oddziaływania termiczne na poziomie 180 stopni. Elektrozawory wyposażone w takie uszczelki znajdziesz w ofercie Burkert Warszawa.